Historia


Dom przy ul. Stanisława Moniuszki 4 w Skarżysku-Kamiennej został zbudowany w 1930 roku przez Stefana i Helenę Pastuszko, w którym mieszkali wraz z dziećmi - Jerzym i Henryką „Iskierka”do 1946 r.

Przed i w trakcie II wojny światowej w domu mieścił się  sklep Kolonialny oraz Zakład Krawiecki.

W czasie nalotów na Skarżysko w budynek trafiła bomba, która jednak nie wybuchła, a uszkodziła jedynie część dachu. Niewypał udało się szczęśliwie usunąć, a szkody wyrządzone naprawić. W tym czasie w budynku pod podłogą w jednym z pomieszczeń na parterze mieściła się radiostacja. Było to też miejsce, w którym Stefan Pastuszko pomagał ukrywać się partyzantom.

Po II wojnie światowej budynek został objęty Publiczną Gospodarką Lokalami i przydzielono do niego 6 rodzin.

W 1983 roku  w części budynku zamieszkała wnuczka właścicieli - Jolanta Błocka-Wangler, która sukcesywnie odzyskiwała zajęte uprzednio przez lokatorów mieszkania.

W latach 1983-2013 w budynku tym zamieszkiwała wnuczka wraz z rodziną, która jednocześnie prowadziła własną działalność gospodarczą pod nazwą Jolbex.

Od 2012 roku w domu mieści się restauracja pod nazwą Stary Kredens, której właścicielem jest prawnuczka Joanna Jedlińska.

Wystrój lokalu nawiązuje klimatem do starego Skarżyska oraz klasycznej miejskiej restauracji. Nazwa restauracji nawiązała do rodzinnego Starego Kredensu, który wita gości na wejściu do lokalu.

Właścicielka wraz z zespołem kucharzy tworzą potrawy oparte na dawnych przepisach.

W latach 2014 i 2015 lokal otrzymał I miejsce w plebiscycie Echa Dnia na najlepszy lokal w powiecie skarżyskim i VII miejsce w województwie świętokrzyskim.

Profesjonalna obsługa i kultura osobista personelu współtworzy wyjątkowy klimat starego domu.

Szukaj: